MAUZOLEUM
W kościele znajduje się także pomnik nagrobny Adama Krasińskiego (1714-1800), bpa kamienieckiego, wystawiony w 1843 r. przez gen. Wincentego Krasińskiego.

Pomnik ten na polecenie ojca zamówił we włoskiej Carrarze poeta Zygmunt Krasiński pod koniec 1841 r. Tak wspominał to przedsięwzięcie w liście do Delfiny Potockiej z 1851 r.: „W Carrarze najtaniej takie rzeczy robią, ale na to samemu tam trzeba pojechać, jak niegdyś przed laty uczyniłem o pomnik biskupa kamienieckiego, który złożony z szerokiej podstawy marmurowej i posągu kolosalnego, którego wprawdzie iż model w samej Carrarze już gotowy znalazłem, wypadł mi na 1.500 franków tylko.”

Gotowy pomnik przypłynął morzem do Gdańska w październiku 1843 r., gdzie Zygmunt go odebrał i następnie został przetransportowany do kościoła w Krasnem i tam odsłonięty.

Uszkodzony przez wojska bolszewickie w czasie II wojny światowej, został odrestaurowany w maju 2014 r. na 300. rocznicę urodzin biskupa Adama Stanisława Krasińskiego.

Pod prezbiterium znajduje się krypta grobowa Krasińskich. Powstała ona w 1877 r. przez powiększenie pierwotnych pomieszczeń grobowych wg projektu Wincentego Rakiewicza, przy udziale rzeźbiarza Faustyna Cenglera. Prace i naprawy prowadzono kosztem ówczesnego właściciela wsi Krasne, Ludwika hr. Krasińskiego. Przebito wejście do krypty od północy, wyłożono kryptę marmurami oraz postawiono trzy przęsła sklepienia kolebkowo – krzyżowego.

W krypcie znajdują się marmurowe grobowce wielu członków rodu Krasińskich oraz osłaniające je płyty. W dwóch białych marmurowych tumbach spoczywają: Ludwik hr. Krasiński (zm. 1895 r.) i jego pierwsza żona Eliza z Branickich hr. Krasińska (zm. 1876 r.), w czerwonej marmurowej tumbie pochowany jest biskup kamieniecki Adam Stanisław Krasiński (zm.1800 r.).

W podziemiach przechowywane są również urny z sercami: marszałka Konfederacji Barskiej i starosty opinogórskiego Michała Hieronima Krasińskiego (zm. 1784 r.); oficerów z I Pułku Szwoleżerów Gwardii Napoleona I, którym dowodził gen. Wincenty Krasiński: księcia Dominika Radziwiłła (zm. 1813 r.), kapitanów Jana Nepomucena Dziewanowskiego (zm. 1808 r.) i Stanisława Gorayskiego (zm. 1809 r.). Oficerowie ci polegli w wojnach napoleońskich. Wszystkie urny ufundował gen. Wincenty Krasiński (1783-1858).

Pochowane są tu również dwie córki gen. Wincentego Krasińskiego: Laura Antonina (zm. 1804 r.) i Helena (zm. 1806 r.). Są to starsze siostry naszego trzeciego wieszcza romantycznego Zygmunta Krasińskiego (1812-1859).


Google
KRASNE
RÓD KRASIŃSKICH


MAJOWE
2017r.


FATIMA
SANKTUARIUM W FATIMIE


KRASNE


ROK 2017


PEREGRYNACJA OBRAZU
PANI JASNOGÓRSKIEJ


SDM




KOŚCIÓŁ W KRASNEM
TWITTER


Przetłumacz stronę

PRZYDATNE STRONY
Pogoda
DIECEZJALNE
DUSZPASTERSTWO MŁODZIEŻY



Imieniny
Shoutbox
Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

10/08/2014 20:57
Witamy!
Aktualnie online
· Gości online: 2

· Użytkowników online: 0

· Łącznie użytkowników: 3
· Najnowszy użytkownik: Wiesiawojt
Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
name