100-LECIE ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI
Dodane przez admin dnia Listopada 10 2018 18:56:49


PODCZAS PARAFIALNYCH OBCHODÓW 100-LECIA ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI WYSTĄPI CHÓR KAMERALNY THE WARSAW SINGERS. WIĘCEJ NA TEMAT ZESPOŁU MOŻNA PRZECZYTAĆ W ROZWINIĘCIU NEWSA. ZAPRASZAMY.


Treść rozszerzona
Chór Kameralny The Warsaw Singers powstał w 2010 r. z inicjatywy jego dyrygenta, Sebastiana Gunerki oraz kilku członków zespołu. Głównym powodem powstania była potrzeba realizowania muzycznych zamiłowań. Zespół tworzy 16 zawodowych śpiewaków – artystów Chóru Filharmonii Narodowej. Ich kunszt wokalny pozwala na wykonywanie utworów od chorału gregoriańskiego po dzieła współczesne.


Szczególnym impulsem rozpoczęcia artystycznej działalności stał się projekt Tomasza Kaznowskiego – pianisty i kompozytora, który zaproponował nagranie swoich utworów chóralnych. Zostały one zarejestrowane na płycie „Tomasz Kaznowski - muzyka chóralna”, która otrzymała nominację do muzycznej nagrody FRYDERYK 2O12 w kategorii Fonograficzny Debiut Roku.


Głównym nurtem działalności zespołu jest muzyka chóralna a cappella.


W podstawowym repertuarze znajdują się utwory kompozytorów polskich. Szczególne miejsce wśród muzycznych zainteresowań śpiewaków z The Warsaw Singers zajmuje muzyka sakralna różnych epok i różnych religii.
Chór Kameralny The Warsaw Singers świetnie czuje się także w utworach o lżejszym charakterze, zaaranżowanych na chór mieszany.


W 2012 roku chór nagrał płytę CD „Ode to David Eisenstadt” wraz z żydowską kantorką Mimi Sheffer z Berlina i w grudniu 2012 r. wziął udział w Festiwalu Louis’a Lewandowskiego w Berlinie.
W roku 2013 powstała płyta z nagraniem pięknych kolęd a cappella, z których 8 opracował Krzysztof Maria Teodorowicz.


Zespół współpracuje z Mazowieckim Centrum Kultury Sztuki w Warszawie, czego owocem są koncerty w ramach cyklu Mazowsze w Koronie, a od 2014 roku koncertuje podczas Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Sakralnej w Warszawie.


W kwietniu 2015 r. chór wziął udział w uroczystościach 70 rocznicy wyzwolenia obozu w Ravensbruck.