Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego

Czynna w dni powszednie: od 16:00 do 17:00

Konto parafialne

WIELKI POST

Już 14 lutego obrzędem posypania głów popiołem rozpoczynamy okres Wielkiego Postu. Niech to będzie czas refleksji i modlitwy. Zachęcamy do uczestnictwa w nabożeństwach Drogi Krzyżowej oraz Gorzkich Żali.

CZUWAJ

ŚRODA POPIELCOWA

Już w najbliższą środę rozpoczynamy Wielki Post. Zapraszamy na Msze św.o godz. 9:00, 11:30 i 18:00 podczas których w akcie pokuty posypiemy nasze głowy popiołem. Tego dnia obowiązuje post ścisły.

BĄDŹ

NABOŻEŃSTWA WIELKOPOSTNE

Droga Krzyżowa w każdy piątek o godz. 16:30 Gorzkie Żale w niedzielę po sumie.

PAMIĘTAJ

REKOLEKCJE WIELKOPOSTNE

3, 4, 5 marzec 2024r. w naszej parafii przeżywać będziemy rekolekcje wielkopostne, czas szczególnego przygotowania do świąt Zmartwychwstania Pańskiego. Szczegółowy program poniżej. Zapraszamy.

NOWE

DROGA KRZYŻOWA ULICAMI

Już tradycyjnie przejdziemy ulicami naszej wioski z nabożeństwem Drogi Krzyżowej. Zapraszamy 23 marzec godz. 16:30.

NOWE

Kościół w Krasnem

Zabytek woj. mazowieckiego oraz Diecezji Płockiej

Prezbiterium Kościoła
Nawa Boczna Prawa
Ołtarz Matki Bożej Różańcowej
Nawa Główna
Otwarta jest do naw bocznych niskimi arkadami filarowymi.
Chrzcielnica
Wykonano ją z różowego marmuru w 1881 roku.
Nawa Boczna Lewa
Ołtarz Matki Bożej Szkaplerznej
Nagrobek Andrzeja i Katarzyny Krasińskich
Pochodzący z 1581 roku.

Remonty w kościele

Współpraca z konserwatorem zabytków

Od 2015 roku w kościele prowadzone są kompleksowe prace konserwatorskie i restauratorskie, obejmujące zarówno elewacje zewnętrzne, dach jak też wystrój i wyposażenie wnętrza świątyni. Głównym celem prac jest przywrócenie pierwotnego wyglądu i estetyki historycznej budowli. Kościół parafialny w Krasnem dzięki szczególnej trosce gospodarzy i wieloletnim wysiłkom konserwatorskim kolatorów i państwa polskiego zachował ducha przeszłości i swój oryginalny charakter z XVI-XIX w.

Freski

We wnętrzu kościoła można podziwiać zachowany w bardzo dobrym stanie największy na Mazowszu i w Polsce zespół późnobarokowo-rokokowych fresków pędzla Morawianina Sebastiana Ecksteina i rokokowe figury wiedeńczyka Johanna Chrisostomusa Redlera.

Epitafia

Wnętrze kościoła zachwyca imponującą liczbą i wysoką klasą artystyczną, niemający analogii w całym kraju zestaw ponad 30 nowożytnych nagrobków, epitafiów i tablic komemoratywnych rodziny Krasińskich z XVI-XIX w. oraz świetnie zachowane XIX-wieczne neorenesansowe wyposażenie marmurowe i snycerskie.

Rzeźby

W oczach koneserów świątynia w Krasnem zyskuje także w warstwie architektonicznej zwłaszcza, gdy przyjdzie analizować niuanse późnobarokowej rozbudowy autorstwa Jakuba Fontany i historyzującą modernizację w duchu neorenesansu wg koncepcji Wincentego Rakiewicza.

Przydatne strony

Dokumentacja historyczna

Kronika Parafii Krasne

Zapraszamy do pobrania i zapoznania się z historią kościoła oraz Rodu Krasińskich.

error: Content is protected !!